Reklam
Reklam

Bekir Ünlü

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 11.01.2018
  • 383 kez okundu

Bekir Ünlü ilk olarak Muğla’da Spor Toto bayiliği yapmıştı. Aynı zamanda Sofra 72 olarak tost yapıldığını hatırlarlar, ilk defa portakal suyuyla Muğlalı tanışıyordu.
Rahmetli Baki Ünlü de o yıllarda teröre hedef olmuştu. Rahmetli Şenol’la birlikte İstanbul’da kardeşi Bakiye’yi ziyaret etmiştik, Lisede okuyordu.
Muğla’dan Almanya’ya giden ailelerden Toto Bekir Ünlü, 9 sene yatağa bağımlı yaşıyormuş. Bir gün önce Almanya’dan getirilmiş. Ailenin bir oğlu iki kızı var. Müşerref ve Bekir Ünlü çiftinin Almanya’da geçiyormuş günleri.
Almanya’da yaşamakta olan Ünlü ailesinin büyük kızları Saniye’de yaşamını sürdürüyormuş.
Pazar günü olmasına rağmen yakın dostları cenazesinde bir araya gelmişti. Yakın dostları Abdullah,Zehra ve oğulları Süreyya, Ali, Mehmet, Süleyman,Erdal, Mehmet, Sami ve Muğla Eski Belediye Başkanı Orhan Çakır ve ailenin dostları ile yakınları katıldılar.
Teröre kurban verdiğimiz o dönemde Almanca kursunun çıkışında Baki Ünlü arkadaşı Afyonlu Hüseyin Yabuz Laleli de kurşunların hedefi olmuşlardır.
Olayı ilk olarak CHP İl Başkanı Tufan Doğu haber almıştır. Tufan Doğu babası Toto Bekir Ünlüye haber vermekte zorlanmıştır.
Cumhuriyet Gazetesinde Öldürülen “İki Öğrencisi İçin Büyük Tören Yapıldı” manşetiyle verildi. Cenaze töreninde Tıp Fakültesi Dekanı bir konuşma yaparak uğurlamış, öğrencilerini.
Cenaze günü Sadi Arslan ve İlkay Besi’de vardı. Eski Mezarlıkta Rahmetli Baki Ünlünün mezarı da her mezarlığa gidişlerinde terörden aynı şekilde babası da Baki Ünlünün mezarına da uğratmış babası, kimse kalmadı onlardan dermiş.
Temmuz 2017 de gazeteci Halil Egriboyun tarafından çıkan 12 CHP li Başkandan 12 Eylüle Başkaldırı kitabının 18- 24 sayfalarında Baki Ünlünün cenazesi anlatılıyor.
O yıllarda teröre kurban giden gençleri unutmadık. İlk olarak ODTÜ’den Mükremin Neşeli, arkasından İstanbul Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi Baki Ünlü, Ege Üniversitesi öğrencisi Mustafa Sarı ve Ankara Eğitim Enstitüsü öğrencisi Emin Arslan teröre kurban verdiğimiz gençlerdendi. Ailelerin ne hayalleri vardı, genç yaşta yitirerek boynu bükük kalmışlardı. Uluslararası öyle bir kurgu yapılmıştı, sağ ve sol diye gençlerimiz ikiye ayrılmıştı.
O günleri bir kez daha yasatmasın, bizlere.
Toto Bekir Ünlü yaklaşık 10 yıldan beri yatalak olarak Almanya’da yaşıyormuş Alman hükümeti cenazenin Muğla’ya getirilmesini üstlenmiş.
O günleri hatırlamamıza neden olan Bekir Ünlü amcamızı saygıyla anıyoruz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ