Reklam
Reklam

AVRUPA’DA. TÜRK. SERVETİ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 18.09.2018
  • 203 kez okundu

Sevgili okurlar yaklaşık bir yıl kadar önce Avrupa Merkez Bankası sadece Avrupa’da yaşayan Türklerin Avrupa Bankalarındaki servetinin Türkiye’nin toplam borcunu iki defa ödeyecek miktarda olduğunu televizyon ve gazetelerde söylemişti.

Bu durumda Türkiye’nin neden başka ülkelerin kredi kurumlarından yüksek faizle para aradığı düşünülecek bir durum.

Yabancılara verilecek faizin belki de yarısı ile devlet garantisi altında çıkarılacak Euro hisse senetleri ile kendi işçimizden bu parayı borç alamaz mıyız?

Para garanti ister, garanti olmayan heryerden kaçar… Bu dünyanın her yerinde aynıdır, bunu bilmek için ekonomist olmakta gerekmez.

Bu sütunlarda bir süre önce yazmıştım bir Alman Bankası şube yöneticisi “bu sıralar Türkler çok büyük miktarda para getiriyor” demişti. Yani yanlız işçilerin değil diğer Türklerde son 6-8 ay içersinde Türkiye’den büyük miktar para getirdiler Avrupa Bankalarına. Bu paralar bile Türkiye’ye dönse sorun çözülür…

Siyasilerin hemen hergün televizyonda heyecanlı ve zaman zaman sert konuşmaları para sahiplerini huzursuz edip paranın yurtdışına gitmesine sebep olmuştur. Bu şekilde çok büyük miktar dövizin Türkiye’den yurtdışına gitmiş olabileceği garanti gibi.
Biz ise tutturmuşuz yabancı sermaye kaçtı diye… Halbuki kendi insanımızı hiç düşünmüyoruz.

Türkiye büyük bir borç batağında, yakında ödemesi gereken yüklü bir para var. Diğer yandan para basarak TL sının kıymeti düşürüldü. Yanlız dolara karşı değil tüm diğer kuvvetli para birimlerine karşı.
4.30 TL olan Euro bugün 7.20 TL nerede ise % 100 artış. Bu artış petrole indiği an herşey artacak ve cep yakmaya başlayacak.
Hükumet bu enflasyonun petrole yansımasını geciktiriyor ama ne kadar zaman başarılı olacak…Çok uzun süreceğini tahmin etmiyorum, seçimlere kadar belki…

Euro ve Dolar nasıl yükseldi ise Ülke’de herşeyin fiyatı da hemen hemen aynı miktar yükselmesi kaçınılmazdır…

Ülke menfaatleri için para alınacak en iyi yer yine Yurtdışında çalışan İşçi ordumuzdur. Devlet garantisi altında makul bir faiz ile istenilen para kendi vatandaşlarımızdan bulunabilir.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ