Reklam
Reklam

AVRUPA’DA SEÇİM

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 15.03.2019
  • 275 kez okundu

Sevgili okurlar hayatımda o kadar çok seçim yaşadım ki, inanın sayısını bile unuttum. Avrupa’da seçimler hiç ama hiç bizdekine benzemez. Düşünüş tarzı çok başkadır.

Herşeyden önce sokaklara işsiz halkı toplayıp nutuk atmak yoktur, hiç rastlamadım. Halkın zaten kendi düşüncesi var onları sokaklara toplayıp neyi değiştireceksiniz? Siyasi partilerin İl ve İlçe Başkanlıkları seçimlerde en çok çalışanlardır Avrupada.
Kendi bölgelerinde oturanlarla ilgilenirler ve yaklaşık olarak bölgelerinde neticeyi bile bilirler.

Bugün Avrupalıyı seçim konuşmaları için sokaklara toplamak mümkün değildir kimse gitmez. Kaldı ki gitti, herkesin kafasında seçeceği bir siyasi parti var, sokaklarda yapılacak konuşmalarla bu düşünceyi değiştirmek mümkün değildir.

Cehalet olduğu zaman maalesef sokaklarda bir-iki saat birilerinin konuşması ile insanların düşüncesi değişiyor. Hatta insanlar birbirine bile düşman olabiliyor. Bu tamamen cehaletin eseridir. Doğru eğitim almış birilerini hiçbir siyasetçi ayrıştıramaz ve birbirine düşman edemez.
Türkiye’de ki siyasetin oynak ve değişken olmasının esas sebebi bu.
Varsayalım bir Belediye Başkan adayı çıkıp bir meydanda işi gücü olmayan insanları toplamış konuşuyor. Ne diyor? Özet olarak beni seçin diyor… Onu dinleyen halkın hiç kendi düşüncesi yok mu? Orada sokakta dinledikleri ve ispatı olmayan cümleleri duyunca düşüncelerini değiştirecek kadar kafalar boş mu, kendi kararları yok mu?

Halkımızın büyük çoğunluğu maalesef eğitimsiz veya çok zayıf eğitim almış. Araştırmacı soruyor ve seçmen için kararsız diyor. Kararsız ne demek? Eğer seçmen karar veremiyorsa bu onun hem cahilliği, hem de zayıflığıdır. Eğer bir insan seçme yaşında ise kararsız olamaz.
Kararsızım diyenlere Avrupa’da burada yazamayacağım bir dil kullanılır.
Dünya’da hiçbir seçimde kararsızlar diye bir oy verme yeri yoktur. Gidersiniz oyunuzu verirsiniz.
Kararsız ne demek? Şımarıklık gibi…
Yani gel sokaklarda konuş beni ikna et sana oy vereyim demek açık ve net olarak ben cahilim, kafam basmıyor , yapacak işimde yok seni dinleyip ona göre oy vereceğim, demektir. Böyle birşey Avrupa’da mümkün değil.
Hafta içinde kimseyi meydanlara toplayamazsınız, haftasonu ise herkes evinde veya ailesi ile bir yere gider meydanlarda siyaset dinlemez.
Konuşma yaparak başka insanları kendine veya partisine oy verdirmek, verdirenin değil asıl bu oyu verenin zayıflığı ve cahilliğidir.
Diğer yandan bütün siyasiler veya adaylar birbirlerini rakip olarak değil, tam tersine vatana hizmet etmek için bekleyen meslekdaşlar olarak görürler.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ