Reklam
Reklam

AUSTRALYA

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 15.02.2019
  • 232 kez okundu

Sevgili okurlar bir süredir Australya’nın Darwin şehrindeyiz. Geneline baktığınız zaman küçük Amerika kolaylıkla denilebilir. 140.000 nüfus varmış ve bunun % 30 kadarı Yunanlılar. Yollarda “İstanbul” isimli Türkler tarafından işletilen lokantalarda gördük.
Darwin’de trafik diye bir sorun hiç yok. Belediye otobüsleri olsun, günlük turistler için olanlar ve taksiler fevkalade rahat bir şekilde istedikleri yere hiçbir trafik sorunu olmadan gidip gelebiliyorlar.
Turistlere sokakta konuşup birşey satmıyorlar, lokantalara asla davet etmiyorlar. Dilencilik hiç yok…
Kurallar koymuşlar ve bu kurallara uyulmasını istedikleri belli oluyor, kırmızı yanarken karşıya geçmeyi denerseniz hemen yanınızdaki “dur geçme” diyor yani kurallara uymanı hatırlatıyor. Trafik ters yani sağdan. Hertaraf Japon ve Kore arabaları dolu Avrupa arabaları nakliyeden dolayı pahalı geliyormuş.
Belli kuralları olmayan ve bu kurallara uymayan hiçbir ülke uzun süreler yaşayamaz düşüncesindeler.
Australya görünüşte çok zengin, söylediklerine göre doğal gaz var ve yeni bulunan ise en az 200 yıl Japonlara yetecek kadar çünkü onlara satıyorlar.
Australya’da bir de yerliler var, bunlar zenci ve ayrı bir dil konuşuyorlar. Çoğunluğu çalışmıyor ve devletten işsizlik parası ve sosyal sigorta yardımı alıyorlar. Halk bunlara hayli kızgın. Bunlar belli bölgelere izole edilmiş durumda…
Kendilerine düşman olarak esas İslamı görüyorlar ve bunu her yerde açıkça söylüyor ve yazıyorlar. Teröristlerin büyük kısmının islamdan çıktığını ve ilerde de yine onlardan çıkacağını dolayısı ile gerekli tedbirlerin alınması konuşuluyor.
Australya’lıların diğer büyük sorunu Timsahlar. Hem deniz, hem tatlı su timsahları. Senede yaklaşık en az 4 kişi Timsahlar tarafından yeniyormuş. Devlet Timsah öldürmeyi yasakladığından sonra müthiş bir çoğalma varmış. Bizde şehir içinde gösteri yerinde yüzlerce yavru Timsahı gördük. Bu hayvanlar ne görürlerse saldırıyor ve ısırıp kendi etrafında dönmeye başlıyor. Bu şekilde 5-6 metre uzunluğundaki Timsah ısırdığını parçalıyor ve suyun içine çekiyor. Hayvanların görünüşü bile korkunç. Hemen her gördüğünüz dere, su birikintisi gibi yerlere gitmemeniz için uyarıyorlar.
Genel olarak muhteşem bir düzen ve zenginlik var fiyatlar müthiş pahalı, o da ayrı.
Gece ve gündüz hava 29-34 derece , deniz suyu ise 29-32 derece sıcaklıktaki Australya’dan şimdilik bukadar.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ