Reklam
Reklam

AŞIRI TEMİZLİK

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 13.07.2018
  • 350 kez okundu

Geçen hafta içinde Dr. Serkan KARAİSMAİLOĞLU’nun kaleme aldığı “Mikrobiyota- Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum” isimli kitabı okudum.
Konu hakkında bilgi sahibi olmayanların bile eğlenerek, sıkılmadan, kolayca okuyabileceği bir dille ve basitlikle yazılmış bir kitap. Bunun yanında oldukça fazla bilgi veren bir eser de olmuş. Kendi adıma okunmasını tavsiye ederim.
Kitapta konular hep verilerle, yapılan araştırmalarla desteklenmiş.
Yapılan bir araştırmanın sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Konu aslında farklı birçok kanalla da size ulaşmış olabilir aslında…
Hepiniz biliyorsunuz ancak genç nesil için kısa bir hatırlatma yapmak iyi olacak sanırım. İkinci Dünya Savaşı bittiğinde Berlin Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılır. Daha sonra da 1961 yılında tarihte Berlin Duvarı olarak ayrılan bir duvarla Doğu Berlin’de yaşayanların tüm ilişkisi batı ile kesilir.
Duvar 1989 yılına kadar var olur. Bu tarihten başlayarak Berlin ve Berlin’de yaşayanlar tek bir şehirde yaşamaya başlarlar.
Bu birleşme birçok araştırmaya konu olur.
Batı Berlin’de yaşam standardı doğuya göre çok daha yüksektir. Halkın gelir düzeyi kıyaslanamayacak kadar farklı, sahip oldukları doğudakilere göre çoktur. Ancak bir doktor doğunun genel yaşam koşulu olumsuzluklarına rağmen Doğu Berlin’de yaşamış çocukların batıdakilere göre daha az hastalandıklarını, özellikle alerjik hastalıklara ve astıma çok daha az yakalandıklarını gözlemler. Buna ilişkin birçok denek üzerinde inceleme ve gözlemler yapar.
Sonuç çok nettir. Aşırı temizlik ortamında büyüyen çocuklarda özellikle bağırsak bölgesinde yaşanan yararlı bakteriler oluşmamakta, eksik kalmaktadırlar. Bu eksiklik ise kendini farklı türlerde hastalıklar olarak göstermektedir.
Bu yanlış uygulama son dönemde denetlenmeye başlanan antibiyotik kullanımı ile aynı mantıkta aslında. Etkilerini bilmeden komşu tavsiyesi ile ilaç kullanırdık yakın zamana kadar. Bu ise bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterileri de yok ederek zararlı olanlara yaşam alanı açıyor. Zararlı olanlar ise başka başka hastalıkların oluşmasına neden oluyorlar.
Bir reklamın dediği gibi kirlenmek güzeldir. Ancak gerçekten kirlenmek daha güzelmiş…
Sağlıklı günler diliyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ