Reklam
Reklam

Asansörler Yeşil Bandrolluymuş!

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 09.01.2019
  • 111 kez okundu

Bu günde politika yerine sorunları yazmak ve çözümleri masaya yatırmak için
Meydana gelen bazı olayların detaylarına girmek istiyorum. Biraz geçte olsa Muğla gibi gelişmiş ! bir kentde geçen hafta meydana gelenen Asansör kazası (Kaza demek yanlış olur ) bile bile meydana gelen olayda bir dokturun bacağı kırılıyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asansör 2 kat aşağı düşerken ,Asansörde bulunan 7 kişiden kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Murat Biteker’in bacağı kırılıyor diğer altı kişide şans eseri yaralanmadan kurtuluyorlar.

Bir dizi talihsizlik yaşayan Dr. Biteker başına gelenleri bakın nasıl anlatıyor;“2 kat düşen asansör nedeniyle bacağım kırıldı. Sonrasında ameliyat için doktor ve hemşirelerle 3’ncü kata çıkmamız gerekiyordu. Bindiğimiz bu asansör de bozuldu, mahsur kaldık. Kurtulduktan sonra sonunda arıza yapmayan bir başka asansörle çıkabildik ve ameliyat edildim. Bu hastanede asansörde mahsur kalmayan yok. Bu defa çok kötü sonuçları olabilirdi. Şimdi 3 ay sonra ayağa kalkabileceğim. Bu süre içinde işimi yapamayacağım. Böyle kazaların bir daha yaşanmaması için, avukat arkadaşlarımla görüşerek, sorumluları hakkında hukuki yol arayacağım” diyor.

Hastane Başhekimi Dr. Ümit Semiz ise, A bloktaki 3 numaralı asansörün ani bir arıza sonucu 1. kattan, eksi 1. kata düştüğünü belirterek, “Bu tür düşmeler için otomatik bir fren sistemi olan asansörün fren sistemi devreye girdiğinden yaklaşık 1,5 katlık bir düşme ardından asansörün – 3. kata varmadan durduğu görülmüştür. Asansörlerin hepsi yeşil bandrollü olup bakım ve kontrol eksiği bulunmamaktadır. Kontrollerin tam ve zamanında yapılması teknik birimimiz tarafından denetlenmektedir. Hastanemizde sürekli olarak asansör firmasının bir elemanı bulunmaktadır ve ani arızalara müdahale etmektedir” diyor.

Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Hakkı Turan olayla ilgili yazılı bir açıklama yaparken, Eğitim Araştırma Hastanesi‘nde iş ve can güvenliğinin sağlanmasi için yetkilileri göreve çağırıyor. 03 Ocak Perşembe günü yaşanan “kazanın” ilk olmadığı ve daha önce asansörlerin defalarca arıza yaptığı hastane yönetimine bildirilmesine rağmen sorunun giderilmediği ifade edilen açıklamada şöyle deniliyor. “Açıldığı günden bugüne bir yangın, sayısı onu bulan ve hastanenin arşiv odası, endoskopi, diyaliz birimleri gibi kritik bölümlerini etkileyen su baskınları ve defalarca tekrarı olan asansör arızalarının, hasta ve çalışan güvenliğini tehlikeye atar boyutlara ulaşmasından derin bir üzüntü ve kaygı duymaktayız. İş ve can güvenliğinin sağlanması için yetkilileri göreve çağırır, bu konunun ve diğer aksaklıkların takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.”

Bütün bunlara karşın ,Hastane başhekimine göre basit bir kaza! . Neymiş efendim Asansörün firen sistemi çalışmışta – 3 .kata varmadan durmuş. Asansörler yeşil bandrollu olup bakımları zamanında yapılıyormuş. Her şey ortada … Asansörde arıza meydana geliyor ve boşluğa düşüyor . Doktorun bacağı kırılıyor . Doktora acil müdahale edilmesi gerekiyor . İkinci bir asansöre taşınıyor oda arıza yapıyar . Sonunda üçüncü bir asansörle üst kata çıkarılarak müdahale ediliyor. Bu kadarınada pes doğrusu !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ