Reklam
Reklam

ANTRENÖR

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 11.01.2019
  • 195 kez okundu

Sevgili okurlar bilhassa Türkiye’de, Futbol’da bir mesleği abartıp ismine “Teknik Direktör” deniyor. Dünyanın hiçbir yerinde antrenöre teknik direktör denmez. Teknik direktörler sahaya çıkıp antrenman yaptırmaz çünkü gerekli eğitimi bu konuda yoktur. Futbolun teknik kısmı ile arka planda çalışır, antrenörleri seçer, denetler, futbolcu transfer eder vs.

Antrenör’ün hem Avrupa, hem Amerika’da açıklaması vardır, ne yapacağı, nasıl bir eğitim göreceği, merdivenleri nasıl çıkacağının kurallar vardır ve kanun gibi belirtilir. Buna uymayan zaten antrenör olamaz.
Herkesin her istediğini yapması hürriyet değil tam tersi, kaos olur.

Antrenörler ne yapıyor? Esasında görevlerinin büyük kısmını yardımcılara yaptırıyor. Antrenörü olduğu kulübün yöneticileri ile konuşup istediği oyuncuları para karşılığı transfer ettiriyor.
Sonunda şampiyon olunca bu antrenör şampiyon yaptı oluyor.

Halbuki şampiyon yapan antrenör değil para…Avrupa’ya çıktıkları zaman para’nın yetmediğini görüp yelkenler suya iniyor.

Seyirci ve büyük çoğunluk neticeye bakıyor. Şampiyon oldu mu herşeyi unutuyor…
Dikkat edecek olursanız bu nedenle tüm Süperlig futbol kulüpleri gırtlağa kadar borçtalar. 2014 yılında kurulmuş Başakşehir isimli futbol takımı Süperlig’de şampiyonluğa oynuyor. Şöyle bir araştırın dünyada eşi veya benzeri var mı?
Gırtlağa kadar borçta olan kulüpler şimdi Ziraat Bankasından borç yapılandırıp yeniden borca girecekler… Hani Avrupa’da başarılı olsalar eyvallah’ta… Olamıyorlar.

Fenerbahçe’de antrenör Cocu’nun işine son verildi ve başarısız ilan edildi. Yerine yardımcısı Erwin Koemann getirildi. Bu kadro ile başarılı olamadı, oda gönderildi. Bunlardan beklenen tasarruf etmek ve şapkadan tavşan çıkarmaktı…
Şimdi Ersun Yanal getirildi. Hiç takviye almasalar Ersun Yanal Cocu’dan veya Erwin Koemann’dan daha iyi neticeler alır mıydı? Bana sorarsanız takviyesiz kesinlikle alamaz. Ama şimdi devre arasında yeni takviyeler geliyor ve Ersun Yanal birkaç maç kazanıp hem düşmekten kurtulup, hemde orta sıralara gelirse kahraman olacak.

Bu şekilde Türk futbolu bir adım ileri gidemez.

Basketbola bakın. Fenerbahçe’de Obradoviç isimli meşhur bir antrenör var. (Basketbol’da eğitim seviyesi Futbol’dan yüksek olduğu için antrenöre teknik direktör denmiyor). Bu Obradoviç çok başarılı bir antrenör.
Fenerbahçe ile Avrupa Şampiyonu bile oldu. Çalıştırdığı her takımla şampiyonluklar yaşadı.
Neden başarılı, diğer antrenörlerle farkı nedir?

Obradoviç gittiği her takımla anlaşırken şartlarının kabul edimesi olmazsa olmazıdır , yoksa gitmez. Şartları istediği Basketbolcuların transfer edilmesi ve hiçkimsenin işine karışmamasıdır. Basketbol futbol kadar pahalı bir spor olmadığı için istediği basketbolcular alınır. Neticede başarılı olan kendisidir. Basketbolcular gelir ve gider, o ise kalır ve her dediği yapılır.
Bu imkanı gerekli para ile hangi işi bilen antrenöre verseniz başarılı olur.
Ama Obradoviçe ligin altlarında bir takımı verseniz ve paramız yok deseniz elini süreceğini hiç sanmam…

Antrenörlerin başarıları için kulüplerin harcadıkları paralarla Boğaza 3-4 tane daha köprü yapılabilirdi…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ