Reklam
Reklam

ANKİLOZAN SPONDİLİT, BEL AĞRISININ GÖZDEN KAÇAN ROMATİZMAL BİR NEDENİ

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 24.12.2018
  • 208 kez okundu

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Mehmet Resul Kadı ile çok özel bir konu var bugün yazımda. Sağlık her daim yaşamımızda olan ve ömrümüzün sonuna kadar ebetteki yaşamımızda ilk sırada yer alacak. Çok değerli bir isim. Genç, başarılı ve yaptığı başarılı tedaviler ile hastaların sevdiği güler yüzlü bir hekim. Doktor Mehmet Resul Kadı. Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Kadı, hemen hemen her insanda görülebilen bir hastalığı, sebeplerini ve tedavisini tek tek anlattı. İşte çarpıcı bilgiler;
“Ankilozan Spondilit, Bel uğrısının gözden kaçan romatizmal bir nedeni? Ankilozan Spondilit Nedir? Ne sıklıkta görülür? Nedenleri nelerdir?
Ankilozan spondilit genellikle bel ağrısı ile seyreden romatizmal bir hastalıktır. Görülme sıklığı genellikle % 0,1-1,4 arasında değişir. Genellikle 20 – 40 yaş arasında ve erkek cinsiyette daha fazla görülür. Bilinen bir nedeni olmamakla birlik ailesinde ankilozan spondilit tanısı olanlarda görülme riskinin 10 kat daha fazla olduğu bilinmektedir.

Ankilozan Spondilitte hangi şikâyetler görülür? Bu hastalık nereleri tutar?
Ankilozan spondilitte bizi tanıya götüren en önemli yakınma bel ağrısıdır. Fakat bu bel ağrısının kendine has bazı özellikleri mevcuttur. Bunları şöyle sıralayabiliriz: 3 aydan uzun sürmesi, sabahları 30dk daha uzun süren belde tutukluk hissi olması, bel ağrısının hareketle azalması (bunu hastalara genellikle ısınınca ağrım azalıyor diye ifade eder), geceleri istirahat durumunda ağrısının artması, ağrının ilk başladığı zaman net olarak tarif edilememesi sayılabilir. Bunlara ek olarak kalçada, omuzda, sırtta, boyunda, topuklarda ağrıya neden olabilir. Gözde üveit dediğimiz görme bulanıklığı ve kızarıklık ortaya çıkan bir tabloya neden olabilir. Bazı hastalarda diz gibi büyük eklemlerde şişlik, ısı artışına neden olabilir. İlerleyen dönemlerde belde, boyunda, omuz ve kalça eklemlerinde hareket kısıtlılığına neden olabilir. Tedavi edilmemiş olgularda ileri derece kamburluk görülebilir.
Ne zaman, hangi doktora başvurmalıyım?
Özellikle 3 aydan uzun süre bel ağrınız varsa ve bu ağrı istirahat ile artıyor ve hareket ile azalıyorsa bir fizik tedavi uzmanına ya da romatoloji doktoruna muayene olmanız uygun olacaktır.
Tanısı Nasıl konulur?
Ankililozan spondilitte direkt hastalığın tanısı koyduracak bir tetkik yoktur. Bu yüzden tanı hastanın hikâyesi, röntgen, gerekirse MR ve kan tahlillerinin hepsinin bir arada değerlendirilmesi ile konulur.
Bu hastalığın tedavisi var mıdır? Tedavide hangi ilaçlar kullanılır?
Maalesef ki ankilozan spondilitin bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkta hastalar düzenli olarak ilaç kullanmaları ve doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Kullanılan ilaç grupları başlıca nonsteroid anti inflamatuar ilaçlar (naproksen, indometezin, diklofenak gibi) ve biyolojik ilaçlar (genellikle iğne formunda olan haftalık, aylık kullanımı olan ilaçlar) oluşmaktadır. Bu ilaçlar ile hastanın ağrı yakınmasında büyük oranda azalma elde edilir. Bu hastalıkta hasta kamburluğa gitme eğilimindedir. Bu yüzden dolayı kamburluğa gidişi ve eklem hareketlerindeki kısıtlılığı önlemek için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Yine bu hastalıkta göğüs kafesi hareketleri de kısıtlanır. Bu yüzden bu hastaların sigara kullanmaması önerilmektedir.
Son Söz
Her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Eğer 20-40 yaş arasında uzun süredir devam eden, istirahat ile artan bel ağrımız varsa ankilozan spondilit açısından uyanık olalım. Eğer bu hastalığın tanısını almış birisi isek kontrollerimizi ve egzersizlerimiz aksatmayalım”.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ