Reklam
Reklam

AKVARYUM BAKIMI

Abidin Sönmez
Abidin Sönmez
  • 18.09.2018
  • 262 kez okundu

Kıskançlık iş yerindeki önemli sorunlardan biri. Her yerde görülebilir. Insanın olduğu her ortamda kıskançlığa rastlanabilir. Ama aynı ölçüde değil. Her iş yerinde aynı sıklıkta olmaz. Sıklıktan ayrı olarak yaşanan kıskançlıkların yol açtığı sıkıntılar da her iş yerinde aynı şiddette yaşanmaz. Yöneticinin görevi kıskançlığın sıklığını azaltma yönünde çaba harcamak. Yol açtığı sıkıntıları gidermek. Bu da daha once değindiğimiz “akvaryumun suyu”na gerekli bakımı sağlamakla mümkün.
Iş yeri ortamının ısısı, çalışma ve oturma yerlerinin rahatlığı, ulaşım kolaylığı ya da zorluğu, yemek kalitesi, iş yapma ile ilgili kolaylıklar, vb. koşullar çalışanların başarısını etkiler. Bunlar fiziksel koşullar olarak adlandırılabilir. Iş yerinin bir de duygusal koşulları var. Bu koşulların ne kadar konforlu olduğuna da bakmak gerek. Duygusal koşullardan kast edilen şunlar: çalışanlar birbirine karşı dostça davranıyor mu; selamlaşmaya dikkat ediliyor mu, başarılar ve kotarılan işler yeterince öne çıkarılıyor mu; insanlar birbiriyle mi konuşuyor yoksa birbiri hakkında mı konuşuyor; her çalışan fikrini her zaman rahat bir şekilde dile getirebiliyor mu yoksa bir söylemek on düşünmeyi mi gerektiriyor; çalışanlar duygusal olarak doyum içinde işlerini yapabiliyorlar mı…
Takdir edilmesi ihmal edilen her başarı; fark edilmeyen her çaba; selamlaşmaya değer bulunmayan her çalışan… Bunların hepsi kıskançlık ve diğer olumsuz gelişmelerin hazırlayıcısı. Bu tür olayların her tekrar edişi ortamın kıskançlık potansiyelini artırıyor. Akvaryumun suyunu bulanıklaştırıyor. Yeterli çokluğa ulaşınca bir şekilde patlak verecek kıskançlık ve başka olumsuz gelişmelere zemin hazırıyor.
Akvaryumun suyunda insanların beslenebileceği ne kadar çok takdir, selamlaşma, övgü, başarının yüksek sesle duyurulması, vb. varsa çalışan insanlar o ölçüde doyuma ulaşır. Kıskanma, soğuk iletişim, gerilim, tartışma gibi istenmeyen durumlar o düzeyde azalır.
Kuşkusuz duygusal koşulların kaliteli olması ve kaliteli kalmasından sadece yönetici sorumlu değil. Akvaryumdaki tüm insanlar yani tüm çalışanlar sorumlu. Her birinin katkısı söz konusu. Fakat yöneticinin rolü çok daha belirleyici. Hem örnek alınacağı için hem de döngünün yönünü tayin edeceği için. Döngü azalan yönde ya da artan yönde olabilir. Yani akvaryumdaki suyun bulanıklığını artıran ya da azaltan nitelikte bir olaylar dizisi başlatabilir. Yönetici bu noktada belirleyici.
Günümüzde yöneticilere çalışanları takdir etmek için bazı yöntemler öneriliyor. Ancak bu yöntemler her zaman istenen sonucu sağlamayabilir. Insanları takdir edeceğim diye bir yönteme baş vurmak, bir yönteme bağlı şekilde hareket etmek çok da doğru olmayabilir. Doğal olmak, içten olmak, sahici olmak en iyisi. Sandviç yöntemi, tost yöntemi, geri bildirim süreçleri, kariyer çizelgeleri, performans notları…
Yöntemler makineler için, mekanik, elektronik ve teknik uygulamalar için geçerli araçlar olabilir. Fakat insan için her zaman geçerli olamazlar. Akvaryumun suyunu kaliteli yapmak istiyorsan çalışanları takdir edeceksin. En doğal şekilde. Içinden geldiği gibi. Hak eden herkesi ve hak ettiği her zaman.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ