Reklam
Reklam

AK Parti’de yeni yöntem

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 16.11.2018
  • 214 kez okundu

Geçmiş yerel seçimlere baktığımızda ,önümüzdeki 31 Mart 2019 yerel seçimleri önceki seçimlerden farklı olacak. Partiler yasal olarak 15 Aralık’ta adaylarını Yüksek seçim kuruluna bildirmek zorundalar. Şurada bir ay gibi bir zaman kaldı. Buna rağmen seçimlere katılacak partiler adaylarını tam olarak açıklamış değiller . AK Parti ağırdan alırken , gelen haberlere göre aday belirlemede yeni bir yöntem uygulanacak .

AK Parti’nin , yerel seçimlerde ‘sıfır hata’ ile aday belirlemek için yeni yöntemlere başvuracağı konuşuluyor. AK Parti adaylarını belirlerken halka soracakmış. Bunlardan biri de plebisit (yerel bir sorun ile ilgili vatandaşın doğrudan karar vermesi) benzeri bir uygulama olacak. Bir il ya da ilçede iki aday arasında kararsız kalınırsa o yerin en işlek caddesine stant kurulacak. Vatandaşlar özel cipli kartlar ile oy kullanacak. Böylece vatandaşın tercihine göre aday belirlenecek.

AK Parti, önümüzdeki ay başında başlayacak aday belirleme süreci için çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda, AK Parti, Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde kullanmak için elektronik bir sistem kuruluyor. Bu sistem hem illerin nabzının tutulmasında hem de plebisit yöntemi olarak kullanılacak. Sonuçlar anında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önünde olacak. Bu sistemin başarılı olması bekleniyor.

Gelelim CHP’ye .. Önceki gün toplanan parti meclisinde bazı kararlar alındı. Toplantıda bir büyükşehir ( Balıkesir) olmak üzere 10 il dahil 147 belediye başkanı adayını açıkladı. Böylece açıklanan belediye başkanı sayısı 247 oldu. Seçim takvimi nedeniyle ön seçim yapılmaması benimsenirken, aday belirleme yöntemi yöntemi olarak eğitim yoklaması sonrası Parti Meclisi atamasına karar verildi . Eğitim yoklaması için nerelere sandık konulacağına ise MYK karar verecek .

CHP’de açıklanan iller arasında bazı Büyükşehirlerin de olmasına karşın Muğla’nın açıklanmaması ‘Muğla’dada eğitim yoklamasımı yapılacak’ sorusunu gündeme getiriyor. Burada ince bir ayar var. Eğitim yoklamasıda yapılsa aday Parti Meclisi atamasıyla yapılacakmış . Yani karar yine genel merkezin..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ