Reklam
Reklam

AK PARTİ İL BAŞKANI KADEM METE “SAĞLIK VE EĞİTİM KONUSUNDA ÇOK HASSASIZ”

AK PARTİ İL BAŞKANI KADEM METE “SAĞLIK VE EĞİTİM KONUSUNDA ÇOK HASSASIZ”
  • 12.06.2019
  • 299 kez okundu

Röportaj: İsmail ATESEVER
Foto: Osman AKÇA
Sayın Mete, önce İstanbul seçimleriyle ilgili görüşlerinizi almak istiyorum. Ne gerekçeyle seçimler iptal edildi? Seçimin iptaline yönelik olarak AK Parti ve CHP’nin yaklaşımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
İstanbul seçimlerinde ilgili ve yetkili kurullar dışında herkes önemli ölçüde aksaklıkların olduğunu gördü. Bunun itiraz edilecek yanı yoktu. O takdirde denmez mi neden bir zarfın içerisinde 4 oy pusulası vardı?
Sonra yine sorulmaz mı, neden bu oylardan sadece 1 tanesi geçerli sayıldı? Aynı seçimlere yönelik önemli bir ayrıntı daha vardı. Dökümlerdeki kaydırmalar usulüne uygun değildi.
Tüm oyların sayılmasını talep ettik. CHP kabul etseydi, İstanbul seçimleri tamamıyla yenilenebilirdi.
Sayın başkan bir kez vurgulamak istiyorum. Ak parti olarak İstanbul seçimlerine itirazınızda baz aldığınız temel kriter neydi?
2 ayrı pusulanın aynı zarfın içine konulmasıydı. İttifaklara oy verirken, sehven yanlış oy kullanılabileceği düşünüldü. Bu arada bir önemli noktanın altını çizmek istiyorum.
Ben AK parti il başkanı olarak, hiçbir zaman seçimlere ilişkin usulsüzlük yapıldığını söylemedim. Kaldı ki aynı seçimlerde görevli hakimlerden 7 tanesi AK Parti lehine, 6 tanesi de aleyhimize oy kullandı. Kısaca aynı seçimlerin iptaline yönelik olarak bir kez daha vurgulamak gerekirse, bir takım aksaklıklar tespit edilmiştir. Ayrıca hiçte demokrasiyle bağdaşmayan bir yaklaşım sergilenmiştir. Bizim itirazımız, İstanbul seçimlerinde bir organizasyon olduğu kanaati oluştuğu içindir.
Sayın başkan, aynı seçimlerine iptaline ilişkin bir başka yaklaşım daha vardı. Bu bir yerde partinizi direkt ilgilendiriyor. İktidar gücünü kullandığı için seçimler iptal edildi. Bu konuda ne diyorsunuz?
Aslında bilindiği gibi Türkiye genelinde benzer itirazlar oldu. Bunun üzerine seçimler yenilendi. Burada ilginç bir yaklaşım vardı. Seçimleri Ak Parti kazanınca yanlış, kaybedilince normal sayım yapıldı gibi bir yaklaşım sergilendi. Bununla da yetinilmedi, seçimlerin yenilenmesi kararı üzerine hakimlere hedef gösterip, çete üyesi yakıştırmaları yapıldı.
Kuşkusuz bu yanlış bir yaklaşımdı. Hal böyle olunca yargıya güven kalır mı? Aynı seçimlere yönelik, partilerin gerçekleştirdiği ittifaklar için ne diyorsunuz? Bu konuda algı operasyonları yapılıyor.
Deniyor ki, Ak Parti iktidarı kaybetmek istemiyor. Dolayısıyla bazıları adına beklenmeyen sonuçlar ortaya çıktı. Bu noktada önemli bir ayrıntı var diyen başkan Mete, ilginç bir yaklaşımda bulunuyor. Halk nasılsa Ak Parti kazanır düşüncesiyle oy kullanmaya gitmedi.
Sonra nasıl oluyor da 16 bin oy Ak Partinin aleyhine kayıtlara geçiyor!
Bir kez daha seçimlerin iptaline yönelik itiraz yapılırsa?
Yüksek Seçim Kurulunun kararı esas teşkil eder. Ancak bu kez tüm teşkilatlar İstanbul’da olacak. Dolayısıyla şaibeye yer kalmayacaktır.
Söz konusu seçimlerin Türkiye geneline dağılımı adına ne diyorsunuz?
Oyların yüzde olarak dağılımında ilginç sonuçların ortaya çıktığı görülür. Özellikle Cumhur İttifakının aldığı oy oranı % 52.
Aynı seçimleri Muğla için uyarladığımızda ortaya çıkan tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Biz AK Parti olarak Muğla’da başarılı sonuçlar aldık. Bunun en belirgin göstergesi, öncesinde CHP bünyesinde olan 4 belediyeyi bu kez Ak Partinin kazanmasıdır. Üstelik Milas ve Fethiye’yi çok az oy farkıyla kaybettik. Bu da partimizin Muğla genelinde çok önemli ivme kazandığını gösteriyor.
Muğla adına gözlenen sağlık kuruluşları, özellikle hastanelerin durumuna gelince… Özellikle önceki hastanenin işlevi adına neler düşünüyorsunuz?
Bilindiği gibi Muğla merkez ilçeye yeni bir hastane yapıldı. Buna karşın kamuoyu ilk anda eleştirdi. Özellikle kent merkezine uzak olduğu öne sürüldü. Burada ben “üzüm yemek değil bağcıyı dövmek” gibi bir yaklaşım sergilendiğini düşünüyorum. Elbette tüm yeni kuruluşlarda ilk anda bir takım eksiklikler olur. Ne var ki zaman çerisinde “göç yolda düzelir” misali sorunlar giderilir.
Elbette ilk planda bir takım eksiklikler vardı. Özellikle yoğun bakım üniteleri olarak…
İsteriz ki daha fazla yoğun bakım üniteleri olsun. Zaman içerisinde mutlaka daha çok aynı üniteler yer edecektir. Dolayısıyla hastanenin % 100 performansla çalışmasını sağlayacağız.
Mevcut hastanenin tadilatını tamamlayarak, tam teşekküllü sağlık ünitesi hale getirmek istiyoruz. Bir kez daha samimiyetle bir ayrıntının altını çizmek istiyorum.
Sağlık konusunda çok hassasız. Dolayısıyla sağlık ve eğitim hükümet olarak ağırlıklı konularımız.
Ülke ekonomisinde lokomotif görev üstlenen sektörlerden turizm adına neler söyleyeceksiniz? Beklentiler karşılanabilir mi?
Turizm açısından iki önemli kent İstanbul ve Muğla yarışıyor. Bunda kesinlikle abartı yok.
Muğla’da gelir kaynakları arasında turizm girdileri öncelik aldığına göre mutlak surette gereği yerine getirilmelidir. Bu da modern turizmin istediği tüm kriterlerin oluşturulmasıyla mümkün olur.
Siz turistleri misafiriniz olarak kabul edip, onları en iyi şekilde ağırlar, dolayısıyla ülkemizden ayrılmalarını sağlarsanız, beklentiler tümüyle karşılık bulur. Yok eğer tersi hareket eder, bir takım yanlışlıklar içerisine girerseniz, çok şeyler kaybedersiniz. Aynı turistler bir kez daha ülkenize gelmediği gibi aleyhte propagandalar yaparak, başkalarının ülkemize gelmelerini önler. Onun için gelen turistleri misafirimiz kabul edip, en iyi şekilde ağırlayarak mutlu ayrılmalarını sağlamalıyız.
Muğla, hangi turizm kentleriyle rekabet halinde?
Biz turizm bağlamında Antalya ve Aydın illeriyle rekabet halindeyiz. Yanı sıra Didim ve Kuşadası sayfiye merkezleri…
Turizm adına daha reel rakamlar elde etmek için yerel yönetimler ve ilgili bakanlık nezdinde nasıl girişimlerde bulunulmalı?
Bir kere olmazsa olmaz koşul, istenen düzeyde ilişkilerin geliştirilmesi. Turistleri aynı zamanda misafirlerimiz olarak kabul edip, istenen düzeyde yaklaşımlar sergilemek durumundayız. Alışverişlerde, aldatıldıkları gibi bir izlenime kapılmamalılar.
İlişkin olarak, modern turizmin olmazsa olmaz koşullarından biri hijyenik değerler. Dolayısıyla bu bağlamda olmazsa olmaz koşul olarak kabul edilen arıtma tesisleri yoksa! Bu konularda yetersiz iseniz beklentilerin karşılık bulacağı turizm yapmak mümkün değildir.
Kısaca vurgulamak gerekirse turizm, geçtiğimiz süreçte çok iyiydi. İspanya-Yunanistan fiyat indirimine gidince bir duraksama gözleniyor. Ayrıca, yanlı olarak aleyhimize haberler yapılması sağlandı..
Özellikle ülkemizde fiyatların çok yüksek olduğu gibi bir durum yaratılmaya çalışılıyor.
Buna karşın Türkiye olarak Temmuz ayından itibaren, beklentileri karşılayan turizm sezonu geçireceğimizi ümit ediyorum.
Başkan teşekkür ediyorum. Umarım kısa bir süre sonra daha geniş kapsamlı söyleşi gerçekleştiririz.
Asıl ben teşekkür ederim.

Bodrum’da orman yangını çıktı
Muğla’nın Bodrum ilçesi Mumcular Mahallesi Gökpınar mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangına, Muğla Orman...
“Kent Ressamı” 30. kişisel resim sergisini Bodrum’da açıyor
“Kent Ressamı” olarak tanınan Ressam Gülnur Efendioğlu 30. Kişisel Resim Sergisini 16 Eylül’de Bodrum’da açıyor. Muğla’nın eski kent dokusunda yer...
Yıldırım ciğerlerimizi yaktı 15 HEKTAR KÜL OLDU
Muğla’nın Ortaca ilçesinde, yıldırım düşmesi sonucu çıkan ve kontrol altına alındıktan sonra rüzgarın etkisiyle tekrar aktif hale gelen orman yangını...
Yağmurda ıslanan köpeği kıyafetiyle kuruladı GENÇ MUHABİRDEN İNSANLIK DERSİ
Muğla’da, yağmurda ıslandığı için titreyen köpeği, terziden aldığı kıyafetiyle kurulayan genç kız, vatandaşların takdirini topladı. Menteşe ilçesinde, yağmurda ıslanmış ve...
Jandarma’dan insan ticareti ve fuhuş operasyonu
Muğla’nın Ula, Ortaca ve Marmaris ilçelerinde insan ticareti ve fuhuş olaylarına adı karıştığı belirlenen şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan...
Milas’ta gün boyu kazalar meydana geldi
Milas’ta Cuma günü akşam saatlerine doğru yağmaya başlayan yağmur, hazırlıksız olan sürücülerin kaza yapmasına neden oldu. İlk kaza İnönü Caddesi’nde...
Girişimci Kadınlar belgelerini aldı
KOSGEB, İŞKUR ve MUTSO işbirliğinde gerçekleştirilen Girişimcilik Eğitimleri sona erdi. İki grup olarak düzenlenen eğitimlerin ardından 38 kadın girişimci adayı,...
MSKÜ’de, “Proje Geliştirme ve Yönetimi” eğitim verilecek
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde (MSKÜ), 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle lisansüstü öğrenciler için “Proje Geliştirme ve Yönetimi” dersi verilecek. MSKÜ,...
“Meclis, PKK’yı kınayamayan irade tarafından yönetiliyor”
Muğla Büyükşehir belediyesi Meclisi’nin son toplantısına AK Parti Grubunun Fethiye Körfezi ve bölücü terör örgütü PKK’nın çıkardığı orman yangınları ile...
Zeybekoğlu; “İki yüzlü AK Parti politikalarından ve politikacılarından bu ülke sıkıldı”
Muğla Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclisinde yaşanan önerge polemiğini AK Partililerin terör örgütü PKK propagandasına dönüştürdüğünü söyleyen CHP Muğla İl...
Muğla Susamı, Japon sofralarının vazgeçilmezi
Türkiye’de sadece Muğla’nın Gökova bölgesinde yetişen ve Japonlar tarafından geleneksel yemekleri Suşi’de kullanılan sarı susam hasadı başlarken, Japonya’dan susam almak...
Göbeklitepe’yi sadece 14 kişi dinledi!
Yazar İsmail Metin, 10 bin yıl önce henüz yerleşik hayata geçmemiş olan avcı toplumların görkemli tapınaklarının bulunduğu Göbeklitepe’nin bilinmeyenlerini Milas’ta...
Kaymakam Aksoy görevine başladı
Marmaris ilçesine yeni atanan Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy, görevine başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan son kararnameyle Batman Vali...
Düzenli olarak çevre temizliği yapıyorlar
Hapimag Sea Garden Resort Bodrum gönüllüleri düzenli olarak gerçekleştirdikleri temiz çevre hareketine bir yenisini daha ekleyerek Bodrum- Yalı bölgesinde geniş...
Muharrem ayı dolayısıyla 500 kişiye aşure dağıtıldı
Muharrem ayı dolayısıyla Menteşe ilçesinde tarihi Arasta esnafı tarafından Cuma namazı sonrasında 500 kişiye aşure ikram edildi. Şadırvan Meydanında yapılan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ