Reklam
Reklam

AK PARTİ İL BAŞKANI KADEM METE “SAĞLIK VE EĞİTİM KONUSUNDA ÇOK HASSASIZ”

AK PARTİ İL BAŞKANI KADEM METE “SAĞLIK VE EĞİTİM KONUSUNDA ÇOK HASSASIZ”
  • 12.06.2019
  • 231 kez okundu

Röportaj: İsmail ATESEVER
Foto: Osman AKÇA
Sayın Mete, önce İstanbul seçimleriyle ilgili görüşlerinizi almak istiyorum. Ne gerekçeyle seçimler iptal edildi? Seçimin iptaline yönelik olarak AK Parti ve CHP’nin yaklaşımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
İstanbul seçimlerinde ilgili ve yetkili kurullar dışında herkes önemli ölçüde aksaklıkların olduğunu gördü. Bunun itiraz edilecek yanı yoktu. O takdirde denmez mi neden bir zarfın içerisinde 4 oy pusulası vardı?
Sonra yine sorulmaz mı, neden bu oylardan sadece 1 tanesi geçerli sayıldı? Aynı seçimlere yönelik önemli bir ayrıntı daha vardı. Dökümlerdeki kaydırmalar usulüne uygun değildi.
Tüm oyların sayılmasını talep ettik. CHP kabul etseydi, İstanbul seçimleri tamamıyla yenilenebilirdi.
Sayın başkan bir kez vurgulamak istiyorum. Ak parti olarak İstanbul seçimlerine itirazınızda baz aldığınız temel kriter neydi?
2 ayrı pusulanın aynı zarfın içine konulmasıydı. İttifaklara oy verirken, sehven yanlış oy kullanılabileceği düşünüldü. Bu arada bir önemli noktanın altını çizmek istiyorum.
Ben AK parti il başkanı olarak, hiçbir zaman seçimlere ilişkin usulsüzlük yapıldığını söylemedim. Kaldı ki aynı seçimlerde görevli hakimlerden 7 tanesi AK Parti lehine, 6 tanesi de aleyhimize oy kullandı. Kısaca aynı seçimlerin iptaline yönelik olarak bir kez daha vurgulamak gerekirse, bir takım aksaklıklar tespit edilmiştir. Ayrıca hiçte demokrasiyle bağdaşmayan bir yaklaşım sergilenmiştir. Bizim itirazımız, İstanbul seçimlerinde bir organizasyon olduğu kanaati oluştuğu içindir.
Sayın başkan, aynı seçimlerine iptaline ilişkin bir başka yaklaşım daha vardı. Bu bir yerde partinizi direkt ilgilendiriyor. İktidar gücünü kullandığı için seçimler iptal edildi. Bu konuda ne diyorsunuz?
Aslında bilindiği gibi Türkiye genelinde benzer itirazlar oldu. Bunun üzerine seçimler yenilendi. Burada ilginç bir yaklaşım vardı. Seçimleri Ak Parti kazanınca yanlış, kaybedilince normal sayım yapıldı gibi bir yaklaşım sergilendi. Bununla da yetinilmedi, seçimlerin yenilenmesi kararı üzerine hakimlere hedef gösterip, çete üyesi yakıştırmaları yapıldı.
Kuşkusuz bu yanlış bir yaklaşımdı. Hal böyle olunca yargıya güven kalır mı? Aynı seçimlere yönelik, partilerin gerçekleştirdiği ittifaklar için ne diyorsunuz? Bu konuda algı operasyonları yapılıyor.
Deniyor ki, Ak Parti iktidarı kaybetmek istemiyor. Dolayısıyla bazıları adına beklenmeyen sonuçlar ortaya çıktı. Bu noktada önemli bir ayrıntı var diyen başkan Mete, ilginç bir yaklaşımda bulunuyor. Halk nasılsa Ak Parti kazanır düşüncesiyle oy kullanmaya gitmedi.
Sonra nasıl oluyor da 16 bin oy Ak Partinin aleyhine kayıtlara geçiyor!
Bir kez daha seçimlerin iptaline yönelik itiraz yapılırsa?
Yüksek Seçim Kurulunun kararı esas teşkil eder. Ancak bu kez tüm teşkilatlar İstanbul’da olacak. Dolayısıyla şaibeye yer kalmayacaktır.
Söz konusu seçimlerin Türkiye geneline dağılımı adına ne diyorsunuz?
Oyların yüzde olarak dağılımında ilginç sonuçların ortaya çıktığı görülür. Özellikle Cumhur İttifakının aldığı oy oranı % 52.
Aynı seçimleri Muğla için uyarladığımızda ortaya çıkan tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Biz AK Parti olarak Muğla’da başarılı sonuçlar aldık. Bunun en belirgin göstergesi, öncesinde CHP bünyesinde olan 4 belediyeyi bu kez Ak Partinin kazanmasıdır. Üstelik Milas ve Fethiye’yi çok az oy farkıyla kaybettik. Bu da partimizin Muğla genelinde çok önemli ivme kazandığını gösteriyor.
Muğla adına gözlenen sağlık kuruluşları, özellikle hastanelerin durumuna gelince… Özellikle önceki hastanenin işlevi adına neler düşünüyorsunuz?
Bilindiği gibi Muğla merkez ilçeye yeni bir hastane yapıldı. Buna karşın kamuoyu ilk anda eleştirdi. Özellikle kent merkezine uzak olduğu öne sürüldü. Burada ben “üzüm yemek değil bağcıyı dövmek” gibi bir yaklaşım sergilendiğini düşünüyorum. Elbette tüm yeni kuruluşlarda ilk anda bir takım eksiklikler olur. Ne var ki zaman çerisinde “göç yolda düzelir” misali sorunlar giderilir.
Elbette ilk planda bir takım eksiklikler vardı. Özellikle yoğun bakım üniteleri olarak…
İsteriz ki daha fazla yoğun bakım üniteleri olsun. Zaman içerisinde mutlaka daha çok aynı üniteler yer edecektir. Dolayısıyla hastanenin % 100 performansla çalışmasını sağlayacağız.
Mevcut hastanenin tadilatını tamamlayarak, tam teşekküllü sağlık ünitesi hale getirmek istiyoruz. Bir kez daha samimiyetle bir ayrıntının altını çizmek istiyorum.
Sağlık konusunda çok hassasız. Dolayısıyla sağlık ve eğitim hükümet olarak ağırlıklı konularımız.
Ülke ekonomisinde lokomotif görev üstlenen sektörlerden turizm adına neler söyleyeceksiniz? Beklentiler karşılanabilir mi?
Turizm açısından iki önemli kent İstanbul ve Muğla yarışıyor. Bunda kesinlikle abartı yok.
Muğla’da gelir kaynakları arasında turizm girdileri öncelik aldığına göre mutlak surette gereği yerine getirilmelidir. Bu da modern turizmin istediği tüm kriterlerin oluşturulmasıyla mümkün olur.
Siz turistleri misafiriniz olarak kabul edip, onları en iyi şekilde ağırlar, dolayısıyla ülkemizden ayrılmalarını sağlarsanız, beklentiler tümüyle karşılık bulur. Yok eğer tersi hareket eder, bir takım yanlışlıklar içerisine girerseniz, çok şeyler kaybedersiniz. Aynı turistler bir kez daha ülkenize gelmediği gibi aleyhte propagandalar yaparak, başkalarının ülkemize gelmelerini önler. Onun için gelen turistleri misafirimiz kabul edip, en iyi şekilde ağırlayarak mutlu ayrılmalarını sağlamalıyız.
Muğla, hangi turizm kentleriyle rekabet halinde?
Biz turizm bağlamında Antalya ve Aydın illeriyle rekabet halindeyiz. Yanı sıra Didim ve Kuşadası sayfiye merkezleri…
Turizm adına daha reel rakamlar elde etmek için yerel yönetimler ve ilgili bakanlık nezdinde nasıl girişimlerde bulunulmalı?
Bir kere olmazsa olmaz koşul, istenen düzeyde ilişkilerin geliştirilmesi. Turistleri aynı zamanda misafirlerimiz olarak kabul edip, istenen düzeyde yaklaşımlar sergilemek durumundayız. Alışverişlerde, aldatıldıkları gibi bir izlenime kapılmamalılar.
İlişkin olarak, modern turizmin olmazsa olmaz koşullarından biri hijyenik değerler. Dolayısıyla bu bağlamda olmazsa olmaz koşul olarak kabul edilen arıtma tesisleri yoksa! Bu konularda yetersiz iseniz beklentilerin karşılık bulacağı turizm yapmak mümkün değildir.
Kısaca vurgulamak gerekirse turizm, geçtiğimiz süreçte çok iyiydi. İspanya-Yunanistan fiyat indirimine gidince bir duraksama gözleniyor. Ayrıca, yanlı olarak aleyhimize haberler yapılması sağlandı..
Özellikle ülkemizde fiyatların çok yüksek olduğu gibi bir durum yaratılmaya çalışılıyor.
Buna karşın Türkiye olarak Temmuz ayından itibaren, beklentileri karşılayan turizm sezonu geçireceğimizi ümit ediyorum.
Başkan teşekkür ediyorum. Umarım kısa bir süre sonra daha geniş kapsamlı söyleşi gerçekleştiririz.
Asıl ben teşekkür ederim.

Lüks restoran gibi Aşevi
Menteşe Belediyesi Aşevi, klimalı salonu, masa düzeni, hijyenik, kaliteli ve güler yüzlü hizmetiyle lüks restoranları aratmıyor. Aşevi eğitimcisinden doktoruna, valilik...
Cinayet zanlısı tutuklandı
Fethiye İlçesinde, çıkan bıçaklı kavgada bir kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli tutuklandı. İlçenin turistik merkezi Ölüdeniz Mahallesi...
Zincirleme trafik kazası: 9 yaralı
Seydikemer ilçesinde yolcu otobüsü ile iki otomobilin karıştığı trafik kazasında 9 kişi yaralandı. İrfan A. idaresindeki 16 ABS 158 plakalı...
Lübnanlı dahi çocuklar Marmaris’te
Lübnan’da matematik alanında özel yetenekli çocuklara eğitim veren bir okulun 153 öğrencisi, Marmaris’te faaliyet gösteren bir seyahat acentesi ve Lübnan’daki...
Araçlar kafa kafaya çarpıştı: 7 yaralı
Fethiye ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 7 kişi yaralandı. Kaza, Muğla- Fethiye kara yolu Çiftlik Kavşağı’nda...
Bodrum’un dağı taşı temizleniyor
Mavi tur tutkunlarının ve Bodrum’da yaşayan birçok vatandaşın vazgeçemediği koylardan biri olan Adaboğazı (Akvaryum) Koyunda kıyı temizliği yapıldı. Ekipler yaklaşık...
Aras: “ Bu kadar çöpü toplamak utanç verici”
Turgutreis Kültür ve Dayanışma Derneği’nin girişimleri sonucu Çatal Ada’da yapılan çevre temizliğine katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, doğanın aşırı...
Yüzen saraya deniz indirildi
Bodrum’un Tavşanburnu mevkisinde faaliyet gösteren bir tersanede yaklaşık bir yılda tamamlanan “All About U2” isimli yat, tersanede düzenlenen törenle denize...
Öğrenciler, Türkiye’nin En Kapsamlı Merkezini inceledi
Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe’de bulunan ve Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezi olan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezini...
Zeybekoğlu “Demokrasi, İstanbul ve Türkiye kazandı”
CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu tekrarlanan İstanbul seçimlerinde halkın demokrasi, Ekrem İmamoğlu’nun da sevgi, hoşgörü diliyle insanlık dersi verdiğini...
ENGELSİZCİLER’den, Gürün’e ziyaret
“Engelsizciler” Fethiye kampı öncesi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü ziyaret etti. Türkiye’de ilk olan Kısa Mola hizmeti ile...
Hanımağa son yolculuğuna uğurlandı
“Hanımağa” lakaplı Muğla İl Tarım eski Müdürlerinden Ayten Çelik (72) yaşama veda etti. Muğla’da uzun yıllar İl Tarım Müdürlüğü görevini...
140 milyon Euroluk yat Bodrum koylarında
Kazakistanlı milyarder Alican İbrahimov, 101 metrelik süper lüks dev yatıyla Bodrum’a demir attı. Kazakistan’daki Avrasya Doğal Kaynaklar Şirketi ENRC’nin hissedarı...
Turgutreis’te festival heyecanı
Turgutreis Nuga Cafede düzenlenen basın toplantısında Festival startını Bodrum Belediye başkanı Ahmet Aras verdi. Tutgutreis Festival Komitesinin de katıldığı toplantıda...
Turnuvanın ilk hamlesi Gümüş’ten
Menteşe Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu Menteşe İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen uluslar arası satranç turnuvası Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ