Reklam
Reklam

AHLAKİ DEĞERLER

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 12.03.2019
  • 171 kez okundu

Sevgili okurlar bugün dünyada topraklarınızı koruyabilmek için çok önemli iki faktör mevcut. Birincisi para ve teknoloji gücü.
İkincisi ahlaki değerlerdir…
Bu ikisinden biri varsa size fazla sataşanda olmaz.
Sakın aklınıza askeri rejimler veya diktatörlük gelmesin çünkü onlar tam tersine bir ülkenin topraklarının başkalarının eline geçme sebebidir.

Ahlaki değerler denince para ve teknoloji gücü olan ülkelerde maalesef çok az bulunur. Size şöyle örnek vereyim;

Marmaris’te uzun yıllardır tanıdığım bir sıhhi tesisatçı var 40-45 yaşlarında. 6-7 yıldır kendisini görmemiştim. Evlenmiş çocukları olmuş. Konuşurken babasının midesinin alınıp yerine bağırsaktan mide konulduğunu, çok kilo verdiğini şimdi de safrakesesinde taş olduğunu ancak 85 yaşında olduğu için ameliyat yapamadıklarını anlattı. Ankara’da SGK hastanesinde yattığını diğer kardeşi ile değişerek Ankara’ya gidip hastanede ayrı yatak olmadığı için sabaha kadar iskemlede uyukladığını söyledi. 40 gündür çalışamadığını ve kardeşi ile birlikte bu işi en kutsal görev olarak kabul ettiğini ifade etti.
Kendisine, ” demek eşin müsaade ediyor” dediğimde “önce annem ve babam ondan sonra herşey” diye cevap verdi.

Birkaç gün geçmemişti ki yine Marmaris’te evli, çocukları olan bir diş hekimi arkadaşım hastanede yatan yaşlı annesinin odasında her akşam kaldığını ve gece kalktığında onu tuvalete götürdüğünü anlattı.

Bu hadiseler Türkiye’de maalesef kökü kazınan ve bitirilmeye çalışılan ahlaki değerlerdir. Bunlar biterse Türkiye biter.
Kurtuluş savaşlarında olsun, en kötü günlerde dahi ülkeyi ayakta tutan en büyük manevi faktör budur.
Bu değerlerin olmadığı yerde para ve teknoloji de yoksa sizi ezer geçerler, yok olursunuz.
Olduktan sonrada Filistin gibi bağırıp, çağırmak hiç bir fayda vermez.

Türkiyeyi bugüne kadar ve bugün dahil ayakta tutan sadece ahlaki değerlerimizdir. Bugün zengin ve teknolojide ilerlemiş ülkelere bakarsanız bu tip hareketleri göremezsiniz. Onlar bu işi zengin devlete ihale etmişlerdir.

Bu demektir bu tip ülkelerde egoizm geçerlidir, çıktığı yeri değil, gireceği yeri düşünür onun için de anne ve babası yerine eşi ve çocukları en önemli varlıklarıdır. Anne ve babaları için huzur ve bakım evleri açarlar çünkü bol miktarda para mevcuttur.

Türkiye Cumhuriyetini bugüne kadar onur ve saygınlığı ile getiren sadece bu ahlaki değerlerin gücünden başka birşey değildir.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ