Reklam
Reklam

ABD VE İRAN SÜRTÜŞMESİ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 08.01.2019
  • 178 kez okundu

Sevgili okurlar, Amerika Birleşik Devletleri 2.ci dünya savaşından sonra diktatörlükle yönetilen bazı ülkelere karşı çok sert politikalar yürütmüştür. Hatırlayacak olursanız Panama Devlet Başkanı Noriega’yı zel komandolar ile havadan indirip sarayından alıp Amerikaya götürüp hapse atmıştı.
Yunanistan’da askeri cunta yönetimi ele aldıktan kısa süre sonra Türkiye Kuzey Kıbrısa girdi. Tek bir Yunan uçağı dahi Yunanistandan kalkamadı. Hemen sonra Karamanlis Paris’ten geri döndü ve darbeyi yapan Albayların tamamı tutuklandı, Yunanistan tekrar demokrasiye döndü ve Kıbrıs bölündü.
Kaddafi, Saddam Hüseyin gibi diktatörlük yapan liderleride kendi halkına öldürttü.
Dikkat ederseniz ABD petrol veya önemli ticari işi olduğu ülkelerin yönetimine mutlak söz dinletmek istiyor, dinlemezse ambargo veya benzeri birçok kısıtlamalar uyguluyor, bu da işe yaramazsa kendi içinden yönetimi sallatıyor, o da başarılı olmazsa en son kendi giriyor.
Avrupa ülkeleri bunu iyi bildikleri için devamlı Amerikanın tarafını tutuyorlar ve sorun yaratıp ekonomilerini zarara sokmuyorlar. İsrail ise zaten Amerika’da sözü çok tesirli olan birçok Musevi asıllı iş ve devlet adamının taraf olduğu ülke.

ABD çok eskiden İran Şah’ının idareyi kaybettiğinden beri İrana kancayı taktı. Yaşları müsait olanlar hatırlayacaklardır İran 52 Amerikan askerini 1979 Kasım ayında rehin almıştı. Amerika 1980 de bir kurtarma operasyonu hazırlamış ve Amerikalı askerlerin tutuklu bulunduğu bölgeye dünyanın henüz tanımadığı sinir bombası atıp, orada belli bir alanı paralize edip girip askerleri alacaklardı. Helikopterler yola çıktı ancak son dakikada Başkan emri ile durduruldu. Bu sırada helikopterler geri dönerken biri vuruldu ve yanılmıyorsam 2 Amerikalı asker öldü. Sonra diplomatik yollarla Amerikalı askerler serbest bırakıldı.

Bu ve benzer hareketlerle Amerika Birleşik Devletleri kendilerinin dünyanın Polis ve Jandarması olduğunu sözle değil ama güç ve hareketleri ile bütün dünyaya her fırsatta ilan etti ve ediyor.

2.ci dünya savaşı bitiminden hemen sonra 1950’li yıllarda büyüklerimiz söylerdi, Amerika Almanların hemen hemen bütün önemli ilim adamlarını Amerikaya götürdü, onlara en iyi ve en güzel çalışma imkanları vererek daha o zaman AR-GE çalışmalarını başlattı. Çoğu Amerika’da yerleşti geri dönmedi.
Bunların içinde harpten önce Amerika’ya kaçmış olan Albert Einstein gibi Musevi asıllı ilim adamlarıda vardı. Otto Hahn, Werner von Braun gibi mucit Alman Profesörler ve diğer birçokları Amerikaya çok büyük teknoloji kazandırdılar.
Bugün bilhassa Amerikan savaş teknolojisi dünyada hiçbir ülke ile kıyaslanamayacak kadar ileri. Herhalde dünya memnun olmalı, aynı güç Hitler’de veya başka bir deli’nin elinde olsaydı bugün dünya tahmin edilemeyecek kadar büyük acılar içinde olabilirdi.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ