Reklam
Reklam

19 MAYIS

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 18.05.2018
  • 282 kez okundu

Dört Ulusal Bayramımız var sizlerin de bildiği gibi;
1. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
2. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
3. 30 Ağustos Zafer Bayramı
4. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması sürecinde birbirini tamamlayan, birbirinden ayrılması mümkün olmayan, yaşamsal önemdeki tarihi olayları andığımız, kutladığımız bayramlar…
19 Mayıs’ı niçin kutluyoruz? sorusunun yanıtı kanımca: 19 Mayıs 1919’un ulusça var olma mücadelemiz olan Kurtuluş Savaşı’mızın başladığı tarih olmasıdır.
Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında Anadolu’nun durumu içler acısıydı. Uzun savaşlardan çıkmış halk, yorgun, bezgin, moralsizdi. Osmanlı İmparatorluğu, İtilaf Devletlerinin esiri olmuş, İstanbul işgal edilmişdi. Sultan çare aramayacak derecede zayıf, etkisizdi. Büyük Nutuk’un bu tarihle başlaması, ulusal devlete giden yolda ilk adımın hangi ortamda, nasıl şartlar içinde atıldığının anlatılması elbetteki boşa değil.
Uzayıp giden savaşlardan bıkmış halk bir savaşı daha göze alabilir miydi? bilinmiyordu. Ancak Anadolu galip devletler tarafından işgal edilmeye başlayınca her yöre canını, malını, namusunu korumaya başladı. İlk kurşun atılmıştı. Böylece Kuvayı Milliye doğdu. Mustafa Kemal, Kuvayı Milliye birliklerini organize ederek düzenli bir ordu kurabildi, Anadolu insanı öz toprakları için Milli Mücadele’yi başlattı.
Özetle 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür. Bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk ulusunun ve Atatürk’ün doğum günüdür.
19 Mayıs’ın ulusal bayram olması, bizzat Gazi Mustafa Kemal tarafından istemiştir. 20 Haziran 1938 tarihinde çıkarılan yasayla 19 Mayıs günleri “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1980 yılından beri Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.
Nice nice 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutlamak dileğiyle…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ