Reklam
Reklam

12 AY TURİZM

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 14.03.2019
  • 196 kez okundu

Sevgili okurlar yıllardır burada yazdık, turizm petrole benzer, petrol yerden çıkar, turist havadan, karadan ve denizden gelir. İkisi de yabancı paradır ve ülkeye büyük katkıdır.
Turistin gelmesi için herşeyden önce demokrasinin çok iyi tatbik edilmesi lazım. Aksi takdirde turistin gideceği çok yer var, bize gelmesi şart değil.

Aslında keşke turizm doğru yapılsa ve Türkiye kazansa…

Gelin birlikte bakalım bugün dünyada hemen hemen her ülkenin ümitle beklediği Kruvaziyer turizmi bizde bitti gibi. Büyük, dev gemiler gelmiyor. İçlerinde 2000-3000 hatta 5000 turist olan gemiler Marmarise uğramıyor ama karşıda Rodostalar.

Uçaklara bakıyorum yaz aylarında THY ve Pegasus haricinde Dalamana Avrupa’dan çok az uçak geliyor, onlarda charter olmadıkları için yabancılara pahalı geliyor. Önümüzdeki yaz için fiyatı en uygun Sunexpress şirketi sadece Cumartesi günleri haftada bir uçak koymuş. Condor Rodosa gidiyor Dalamana uçmuyor. İngilizlerin ve Rusların birkaç tane var.
Bu durumda 12 ay turizm nasıl olacak?

Marmaris içinde lokanta, derici ve kuyumcu önünde avcılar bekliyor, turiste benzettiklerini hertürlü palyaçolukla içeri almak için hazırlar. Burada yazmıştım, birkaç yıl önce kruvaziyer gemiler Marmarise geldiği zaman bende birinin içindeydim. Yanaşırken hoparlörlerden ilan ettiler, “kapalıçarşıya girmenizi tavsiye etmeyiz, hiç tanımadığınız erkekler sizi eskiden tanıyor gibi yapıp elle tutup dükkana çay içmeye davet edeceklerdir” diye anons yaptı.
Bu bir utanç vesilesi idi.

Ne yapıldı buna mani olmak için? Yapılan hiçbir şey fayda etmedi, o zaman bırakın yaz turizmini, genelde turizmi nasıl çoğaltacaksınız? Çok çok zor…

Görüldüğü gibi Marmaris’te kış aylarında dükkan ve otellerin büyük çoğunluğu kapalı, çalışanlar ve çalıştıranlar dinleniyor yani bir şekilde Yunan Siestası gibi. Bunu uyandırıp 12 ay çalıştırmak deveye değil de Fil’e hendek atlatmak gibi…
Herşeyden önce emekli Avrupalı’yı ikna etmek gerekiyor, asıl para onlarla ülkeye giriyor.

Birçok büyük otel turist dışarı gitmesin diye kendi binaları içinde kuyumcu, derici gibi dükkanlar açtı veya açtırdı. Bunlarında büyük faydası görülüyor. Ancak turist dışarı çıktığı an nerede ise aç dükkanlar tarafından kapışılacak gibi…

Bu turist seviciliğini kesin ve kökten önlemeden bırakın 12 ay turizmi sadece 4-5 ay yaparsak bile büyük başarıdır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ